فناوری نانو

می‌توان گفت افراد معدودی با فناوری نانو آشنایی دارند. چه بسا افرادی که اسم آن را هم شنیده‌اند، اما در مورد کاربرد آن و اینکه در چه صنایعی استفاده می‌شود، اطلاعاتی نداشته باشند. اگر می‌خواهید در مورد نانو و کاربردهای مختلف آن بیشتر بدانید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.
نانو در جهت بالا رفتن کارایی محصولات و تولیدات جدیدتری که با افزایش کیفیت همراه هستند، به وجود آمده است. به عبارتی می‌توان گفت یکی از راه‌های رقابت تولید کنندگان پوشاک با دیگر رقبای خود، به کارگیری فناوری نانو می‌باشد و از تاثیرات مثبتی که این فناوری به روی منسوجات دارد، می‌توان به ماندگاری خاص، نرمی، قابلیت جذب رطوبت، استحکام و … اشاره کرد.
اگر در صنعت پوشاک استفاده از این فناوری را ادامه دهند، می‌تواند باعث درآمد بالای صنعت پوشاک شده و در راستای بهره‌وری اقتصادی، شاهد عدم تأثیر نامطلوب بر محیط زیست بود.
در برگ‌های گیاهان مختلف، وجود نانو باعث عدم جذب آب در آن‌ها می‌شود و از قابلیت انتقال مواد غذایی از یک بخش به بخش دیگر برخوردار است و همچنین می‌تواند هوا و آب را در مقابل نور خورشید به مواد غذایی تبدیل سازد. وجود فناوری نانو باعث تغییرات زیادی در سبک تولیدکنندگان پوشاک شده است و می‌توانند پوشاک‌هایی با وزن کم، کیفیت بالا و همچنین لباس‌هایی که در باران خیس نمی‌شوند، تولید کنند.
استفاده از این فناوری در منسوجات پیشرفته از جمله پوشاک مقاوم در مقابل آب و فاقد گرد و خاک و جوراب‌های کم بو، باعث تولید پوشاک‌های هوشمندی شود که از پس کنترل آب و هوایی بر آیند. اگر با گذشت زمان، مردم در جامعه به دنبال پارچه‌های خاص و پیشرفته هستند که ویژگی‌های خاص و فوق العاده‌ای داشته باشد، باید از فناوری نانو در این صنعت استفاده کرد.

  فناوری نانو نساجی به چه معناست و در صنعت نساجی چه کاربردی دارد؟

نانوصنعت نساجی به واسطه فناوری نانو پیشرفت زیادی کرده است. تولیدکنندگان و شرکت‌های نساجی تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا پارچه‌هایی را تولید کنند که توانایی تغییر ویژگی‌هایی آن با تغییر محیطی امکان پذیر باشد و از علائم حیاتی بدن هم مراقبت کند.
امروزه در بازار جهانی با به کاربردن فناوری نانو به تولید پارچه‌هایی می‌پردازند که مقاومت بالایی در مقابل آب، چروک و هرگونه تنشی دارند. بعضی شرکت‌های صنعتی، کیفیت پارچه‌های خود را تا حدی بالا می‌برند که خاصیت ضد آبی و ضد لک بودن را داشته و چربی روی آن‌ها به راحتی از بین رود.
نانو توانایی هوشمند کردن منسوجات را دارد و کارایی آن‌ها را بالا می‌برد. از آنجایی که محصولات تولید شده از نانو با خواص نور، گرما و انعطاف پذیری در ارتباط است، در نتیجه منسوجات زیادی می‌توانند از این فناوری مطلوب بهره‌مند شوند. البته در صنعت نساجی در کنار استحکام که به آن اهمیت زیادی می‌دهند، به موارد دیگری مانند جذب مواد عبور یا دفع آن هم توجه شده است که می‌توان به آن‌ها به عنوان محصولات هوشمند اشاره کرد.
وقتی می‌گوییم لباس‌های هوشمند، به این معنا نیست که باید برای شما کتاب بخوانند یا چای درست کنند، بلکه دارای قابلیت ویژه‌ای هستند. به عبارتی می‌توان گفت منسوجات هوشمند از قابلیت گرم نگه داشتن افراد در سرما و خنک نگه داشتن آن‌ها در گرما برخوردارند. از منسوجات هوشمند در تولید پوشاک استفاده می‌کنند تا ایمنی، بهداشت و راحتی برای افراد فراهم شود.

  بکارگیری فناوری نانو در پوشاک چه مزیتی دارد؟

نانووجود نانو در پوشاک تأثیر مثبتی در جهت ارتقا سطح بهداشت پوشاک دارد و می‌توان با استفاده از این فناوری پوشاک‌های ضد بو، ضد میکروب، ضد باکتری، ضد قارچ و ضد حساسیت را تولید کرد.

می‌تواند از لباس در برابر پرتو نور خورشید و پرتو فرابنفش محافظت کند.

باعث می‌شود که استفاده از لباس تا حد زیادی برای افراد راحت باشد؛ یعنی تولید لباسی که دفع کننده آب، ضد الکتریسیته ساکن، ضد چروک و ضد رنگ پریدگی باشد.

وجود فناوری نانو تا حد زیادی تعرق را کنترل می‌کند و توانایی مدیریت رطوبت در پوشاک‌های مختلف را دارد.

با تقلب در نام های تجاری مقابله می‌کند.

وجود این فناوری باعث می‌شود پوشاک ظاهری خلاقانه داشته باشد و بر مُد تأثیر مثبتی بگذارد.

همچنین با استفاده از این فناوری، می‌توان پارچه‌هایی که معمولی و الیاف مصنوعی دارند را تا حد زیادی بهبود داد و نه تنها ویژگی‌هایی مانند رنگ، انعطاف پذیری، تنفس پذیری و وزن را از دست نمی‌دهند، بلکه ویژگی‌های مثبت جدیدی مانند ضد آب بودن، ضد لکه بودن، ضد باکتری، ضد چروک و ضد الکتریسیته ساکن به آن‌ها اضافه می‌شود.

فناوری نانو چه تاثیری بر لباس‌های ضد لک دارد؟

نانواز مواردی که در جهان به آن توجه زیادی شده است، نیاز به لباس‌هایی می‌باشد که به نگهداری نیاز نداشته باشند و یکی از عواملی که می‌تواند در رفع این نیاز به تولید کنندگان کمک کند، خاصیت ضد لک و دفع آب بودن پوشاک می‌باشد. البته برای امکان پذیر شدن خاصیت ضد لک و دفع آب، باید از فناوری نانو در تولید و تکمیل پارچه استفاده کرد.
اگر پارچه‌ها با مقاومت بالا تولید شوند، امکان نفوذ قطرات مایع به درون آن وجود ندارد. مانند قطرات آب روی برگ‌های گیاهان که به صورت دانه‌های کوچک، می‌لغزند و هرگونه آلودگی را از بین می‌برند. همچنین شما می‌توانید در منزل خود روی پارچه‌های نخی و یا نخی، پلیمری مانند پوشاک بچه‌ها، یونیفرم‌ها و لباس ورزشی، که دارای لک سس گوجه، چمن، قهوه و روغن هستند، امتحان کنید و شاهد از بین رفتن لک و تنفس پارچه باشید.
حتی می‌توان گفت نانو به صورت یک لایه جدا روی لباس است که هر نوع لک چای، نوشابه، سس و … را به صورت یک لایه جدا کرده و از بین می‌برد. پس نانو کمک کننده خوبی می‌تواند باشد تا دیگر نگران لک شدن لباس‌هایمان نباشیم. از آنجایی که مانند یک لایه عمل می‌کند، باعث جریان داشتن هوا در آن شده و از بو گرفتن جلوگیری می‌کند.

  تأثیر استفاده از فناوری نانو در لباس زیر افراد چیست؟

نانواز آنجایی که لباس زیر می‌تواند محل مناسبی برای رشد میکروارگانیسم‌ها باشد، پس باید برای بهداشت آن اهمیت زیادی قائل شد.
لباس زیر با پوست انسان تماس بسیار نزدیکی دارد و به دلیل وجود رطوبت، دما و مواد غذایی که در سطح پوست است، بعد از مدت کوتاهی که از لباس زیر استفاده شد، میکروارگانیسم‌ها زیاد می‌شوند و می‌توان شاهد تاثیرات نامطبوعی که بر روی لباس می‌گذارند، از جمله بوی بد، لک، تغییر رنگ و کاهش استحکام مکانیکی پارچه بود که این آلودگی‌ها برای شخص استفاده کننده مضر است.
ممکن است بیماری‌های پوستی مانند قارچ، التهاب پوستی و سوزش بدن برای فرد اتفاق افتد. در همین راستا اگر تولید کنندگان از نانو ذرات برای تولید پارچه و الیافی که برای لباس زیر نیاز است، استفاده کنند، می‌تواند از میکروب‌ها و باتری‌ها جلوگیری کند. همچنین نانو خاصیت ضد باکتریایی بالایی دارد.

  لباس‌های ضد الکتریسیته ساکن که فناوری نانو در آن به کار رفته، به چه صورت است؟

نانوزمانی که انسان روی زمین در حال حرکت است و لباس‌هایی که پوشیده روی هم ساییده می‌شوند و یا بدن شخص با زیر پوش و لباس اصطحکاک پیدا می‌کند، می گویند شخص دارای بار الکتریسیته ساکن شده است. مثلاً شخصی که در کنار یک ماشین مشغول کار با دستگاهی باشد، ممکن است دستگاه‌ها ناخودآگاه باردار شده و بدن فردی که کنار ماشین است با بار مخالف شارژ شود و زمانی که تجمع بار زیاد شود، در اثر تماس شخص با بدنه‌های فلزی بار تخلیه می‌گردد.
زمان تخلیه بار، فرد جرقه‌ای را همراه با تکان محسوس و ناخوشایندی را تجربه می‌کند که شاید به ظاهر خطرناک نباشد ولی اگر در یک ارتفاع این اتفاق می‌افتاد، باعث سقوط فرد می‌شد.
همچنین اگر این بار که در یک فرد جمع شده است، در یک محیط اتمسفری با گازهای اشتعال، تخلیه شود، نه تنها خطرناک است که می‌تواند حتی باعث آتش سوزی و انفجار شود.
با استفاده از فناوری نانو در تولید لباس‌های ضد الکتریسیته ساکن، تا حد زیادی یه ایمنی افراد کمک شده است. همچنین این فناوری توانایی کاهش بار را دارد و باعث دفع موادی می‌شود که بر اثر بار روی الیاف لباس افراد چسبیده است.

  لباس‌های قابل تنفس با فناوری نانو

کارخانجات نساجی در زمان‌های نه چندان دور با استفاده کردن از پلیمرهایی مانند فنیل فرمالوئید و پلی اورتان‌ها برای تولید الیاف و لباس‌های ضد آب، باعث می‌شدند که از این لباس‌ها برای پوشیدن نتوان استفاده کرد و وقتی پوشش پلیمری روی پارچه انجام می‌شد، در لباس امکان تنفس کردن وجود نداشت و احساس ناراحتی را در فرد ایجاد می‌کرد.
امروزه با استفاده از فناوری نانو که قابلیت‌های زیادی دارد، می‌توان پارچه‌ای را تولید کرد که کاملاً قابلیت تنفس کردن را داشته باشد و همچنین استفاده از نانو در پارچه‌های پلی استری و نایلونی، امکان خروج رطوبت را برایشان فراهم می‌کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
‫0/5 ‫(0 نظر)