بهداشت کودکان

زمان مورد نیاز برای مطالعۀ این مطلب: 25 دقیقه

 

در سراسر جهان موضوع سلامت کودکان جزو اولویت‌ های بسیار مهم سیاست گذاران بهداشت تمامی کشورها به حساب می آید و از آن‌ جایی که نیروی انسانی در جوامع امروزی گران ‌بهاترین و با ارزش‌ ترین سرمایه هر ملت می باشد، لذا توجه به بهداشت و در نتیجه رشد و تکامل کودکان که آینده سازان جامعه می باشند، به نوعی حفاظت از سرمایه ‌های ملی به شمار می رود. هم چنین باید گفته شود که سرمایه گذاری در رابطه با بهداشت کودکان یک تصمیم اقتصادی خردمندانه می باشد که جزو بهترین تصمیم‌ ها برای قرار دادن کشور در مسیر دستیابی به آینده ای بهتر می باشد که به دنبال تصمیم فوق امروزه راهکارهای بسیاری در جهت سلامت کودکان به کار گرفته می شود.

فهرست مطالب
 • مقدمه

 • بهداشت کودکان

  • شستن دست ‌ها

  • چشم ‌ها، دهان و بینی

  • بهداشت دندان

  • سرفه و عطسه

  • حمام کردن (بهداشت کودکان)

  • بهداشت ناخن‌ ها

  • بوی بدن

  • بهداشت صورت

  • بهداشت پاها

  • بهداشت موها (بهداشت کودکان)

 • سخن پایانی درمورد بهداشت کودکان

 

مقدمه

در سراسر جهان موضوع سلامت کودکان جزو اولویت‌ های بسیار مهم سیاست گذاران بهداشت تمامی کشورها به حساب می آید و از آن‌ جایی که نیروی انسانی در جوامع امروزی گران ‌بهاترین و با ارزش‌ ترین سرمایه هر ملت می باشد، لذا توجه به بهداشت و در نتیجه رشد و تکامل کودکان که آینده سازان جامعه می باشند، به نوعی حفاظت از سرمایه ‌های ملی به شمار می رود. هم چنین باید گفته شود که سرمایه گذاری در رابطه با بهداشت کودکان یک تصمیم اقتصادی خردمندانه می باشد که جزو بهترین تصمیم‌ ها برای قرار دادن کشور در مسیر دستیابی به آینده ای بهتر می باشد که به دنبال تصمیم فوق امروزه راهکارهای بسیاری در جهت سلامت کودکان به کار گرفته می شود.

لازم است بدانید که رعایت بهداشت فردی در تمامی انسان‌ ها به خصوص کودکان دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد که با سلامت کودک رابطه مستقیم دارد که ممکن است در اثر رعایت نکردن بهداشت فردی، کودک به انواع بیماری‌ ها مبتلا شود. به همین دلیل والدین موظف هستند تا تمامی نکات را در رابطه با بهداشت فردی کودکان نظیر بهداشت پوست، مو، چشم، گوش، صورت و … را به کودکان خود آموزش دهند و در جهت سلامت جسمی و روحی کودک خود اقدامات لازم را به کار گیرند. برخی از این اقدامات شامل تغذیه مناسب، انجام فعالیت‌ های ورزشی، خواب کافی و … می باشد که نقش بسیار مهمی در سلامت کودک شما دارد و کودک را تا حد قابل توجهی از انواع بیماری ‌ها دور نگه می دارد.

توجه داشته باشید که برای شروع آموزش بهداشت به کودکان هیچ سنی زود نیست و به علاوه رعایت بهداشت از سنین کودکی موجب سالم ماندن کودکان می شود و باعث می شود تا کودکان به یک خود آگاهی بهتر برسند. هم‌چنین می توان گفت از آن‌جایی که کودکان نسبت به بزرگسالان سریع‌تر دچار عفونت ‌ها و بیماری ‌ها می شوند از دوره‌ های چالش برانگیز والدین، آموزش بهداشت فردی به کودکان و تشویق کودک برای رعایت بیشتر آن آموزش ‌ها و تغذیه خود می باشد، که این آموزش‌ ها و به کارگیری آن‌ ها توسط کودکان موجب شادابی و سرزندگی بیشتر کودکان خواهد شد. در ادامه این مقاله از کیان تن پوش که تولید کننده انواع شورت پادار مردانه می باشد، با ما همراه باشید تا نکات بیشتری را در رابطه با بهداشت کودکان در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

بهداشت کودکان

برای سلامت و پاکیزه نگه داشتن کودکان آموزش بهداشت فردی به آ‌ن‌ ها بسیار مهم می باشد که اگر به خوبی به کودکان آموزش داده شود دیگر نیازی به نگرانی برای سلامتی آن‌ ها نیست. در این بخش چندین مورد از آموزش ‌های لازم به منظور بهداشت کودکان را برای شما شرح خواهیم داد.

 

 

شستن دست ‌ها

بدون شک می توان گفت شستن دست ‌ها مهم ‌ترین عادت بهداشت فردی و عامل جلوگیری از بیماری ‌ها می باشد. از آن‌جایی که دست‌ ها نیز عامل اصلی انتقال میکروب‌ ها می باشند، بنابراین لازم است که از همان ابتدای زندگی خوب شستن دست‌ ها را به کودکان خود آموزش دهید. کودکان فکر می کنند که گرفتن دست‌ ها به مدت دو ثانیه زیر شیر آب به معنی شست و شوی دست‌ ها می باشد اما شما باید به آن‌ ها یاد بدهید که دست ‌های خود را حتما باید به مدت 15 ثانیه به وسیله مایع دستشویی یا صابون مورد شست و شو قرار دهند. هم‌چنین فراموش نکنید که به آن‌ ها یاد دهید تا در این زمان شیر آب را ببندند تا هم زمان با شست و شوی دست‌ ها صرفه جویی کردن را نیز یاد بگیرند. به منظور یاد گرفتن 15 ثانیه شستن دست‌ ها می توانید به آن‌ ها بگویید تا موقعی که دو بار آهنگ تولدت مبارک را نخواندند دست ‌های خود را با آب شست و شو ندهند.

 

 

چشم ‌ها، دهان و بینی

از آن‌ جایی که میکروب ‌ها به آسانی می توانند از طریق بینی، دهان و غشای مخاطی در چشم به داخل بدن انتقال پیدا کنند و باعث بروز بیماری‌ های بدی شوند، حتما به کودکان خود یاد آوری کنید تا با دست‌ های کثیف یا آلوده چشم ‌های خود را لمس نکنند و یا انگشتان خود را وارد دهان یا بینی نکنند.

 

 

بهداشت دندان

کودکان در دوران دبستان دیگر به اندازه کافی مهارت حرکتی برای مسواک زدن دندان ‌هایشان دارند اما باز هم در انجام این کار نیاز به همکاری شما دارند. از آن‌ جایی که بسیاری از کودکان از مسواک زدن اجتناب می کنند، می توانید از یک ساعت شنی برای مفرح و جذاب کردن این کار استفاده کنید، به این صورت که به آن‌ ها بگویید تا زمانی که ساعت شنی تمام نشده است باید به مسواک زدن ادامه دهند. ممکن است درست مسواک نزدن و بیش از حد شیرینی خوردن کودکان باعث شود تا دندان‌ های کودک دچار پوسیدگی شود و یا حتی نفس کودک نیز بد بود باشد. پس بنابراین والدین باید استفاده صحیح از نخ دندان و مسواک زدن را به کودک خود آموزش دهند زیرا تمیز نکردن خط لثه و پاک نکردن زبان موجب پوسیدگی دندان ‌ها می شود و باید توجه بیشتر به بهداشت دندان‌ های کودک داشته باشید.

 

 

سرفه و عطسه

لازم است بدانید که با هر بار عطسه کردن بیش از صد هزار میکروب در هوا با سرعت 180 کیلومتر بر ساعت پخش می شود و این میکروب‌ های منتشر شده در هوا در اثر سرفه یا عطسه تقریبا 200 برابر دورتر از چیزی که فکر می کنید، پراکنده می شود. بنابراین بسیار مهم است که به کودکان خود یاد بدهید تا موقع سرفه کردن یا عطسه جلوی دهان و بینی خود را با استفاده از یک دستمال بپوشانند. هم‌ چنین از آن‌جایی که ممکن است دستمال همیشه در دسترسشان نباشد به آن‌ ها یاد بدهید تا دهان و بینی خود را با بازوی خود بپوشانند تا از پراکنده شدن میکروب‌ ها جلوگیری کنند.

 

 

حمام کردن (بهداشت کودکان)

جالب است بدانید که از بهترین روش ‌های آرام کردن کودک قبل از خواب حمام کردن شبانه می باشد که بیقراری کودک هنگام بیدار شدن از خواب را نیز تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. بسیاری از کودکان دبستانی دوش گرفتن را ترجیح می دهند که این کار به صرفه جویی در آب کمک بسیار بزرگی می کند و هم چنین وقت کمتری را به خود اختصاص می دهد. تقریبا اکثر کودکان از 6 سالگی خودشان می توانند دوش بگیرند و شما فقط کافیست مسئولیت نظارت بر شستن بدن و شامپو زدن را به عهده بگیرید. توجه داشته باشید که حتما از دمپایی مناسبی در حمام استفاده کنید تا موجب لیز خوردن کودک در حمام نشود. در موارد بسیاری کودک از ترس این‌که شامپو چشمش را می سوزاند از حمام کردن خوشش نمی آید، در این صورت می توانید یک حوله کوچک روی صورتش قرار دهید و یا شامپو های دو قلویی که ترکیبی از شامپو و حالت دهنده است را مورد استفاده قرار دهید.

 

 

بهداشت ناخن ‌ها

تقریبا همه می دانند که ناخن‌ ها و محیط اطراف آن‌ ها به منظور رشد و زندگی انواع میکروب ‌ها محیط بسیار مناسبی برای وجود میکروب‌ ها می باشد. از این رو کودکان حتی اگر با روش درست شستن‌ دست‌ ها هم آشنا باشند باز هم نباید اجازه دهید که ناخن‌ هایشان را بجوند. زیرا جویدن ناخن‌ ها باعث می شوند تا میکروب‌ ها از دست‌ ها به سمت دهان حرکت کنند و پس از آن بدون توقف وارد دستگاه گوارشی شوند و در نهایت نیز مشکلات متعددی را به وجود آورند. پس حتما به این نکته توجه کنید و به کودکانتان یاد دهید تا همیشه ناخن ‌هایشان را کوتاه نگه دارند و احتمال تجمع میکروب در زیر و اطراف ناخن ‌ها را کاهش دهند.

 

بوی بدن

لازم است بدانید که اکثر کودکان پس از وارد شدن به دوره‌ی بلوغ بوی بدنشان تغییر می کند و بیشتر از قبل عرق می کنند. بد بو شدن بدن در بعضی قسمت‌ ها نظیر زیر بغل، سر، بین ران ‌ها و … بسیار طبیعی می باشد اما اگر به آن ‌ها اهمیت داده نشود، قطعا بوی بسیار بد و آزار دهنده ناشی از عرق کردن موجب آزار دوستان و نزدیکان خواهد شد. بنابراین والدین باید برای حل این مشکل با کودک خود صحبت کنند و به او توضیح دهند که عرق کردن یک مسئله طبیعی است و دیگر وارد مرحله بزرگسالی شده‌اند و باید از خوشبو کننده‌ هایی نظیر دئودورانت ‌ها و … استفاده کنند تا بوی بد بدن از بین برود یا به حداقل برسد.

 

 

بهداشت صورت

تقریبا می توان گفت بسیاری از متخصصین پوست در صورت کودکان 7 تا 8 ساله با آکنه‌ های خفیف یا جوش‌ های سفید و سیاه روی بینی و چانه مواجه شده‌اند که به منظور رفع آن‌ ها و درمان آکنه صورت کودکان به والدین توصیه می کنند تا داروی بدون نسخه‌ی بنزوئیل پراکساید را مورد استفاده قرار دهند. ممکن است کودکان با دیدن آکنه ‌ها یا جوش ‌ها روی صورت خود احساس ناراحتی کنند، پس حتما به آن‌ ها توضیح دهید که این تغییرات مربوط به رشد آن‌ ها می باشد و پس از گذشت مدتی از بین خواهد رفت و هم‌چنین به کودکان توصیه کنید تا روزی دو بار حتما صورت خود را بشویند. البته نباید بیش از حد اقدام به پاکسازی پوست کرد و فقط در حد پاک شدن آلودگی ‌ها و چربی‌ ها کافی می باشد.

 

 

بهداشت پاها

هنگامی که پاهای کودکان مدت زمان طولانی داخل کفش بماند، در همان محیط کفش پاها عرق می کنند و موجب بوی بد پا می شوند و هم چنین لازم است بدانید که عرق کردن پا می تواند منجر به عفونت قارچی نیز شود. به همین منظور حتما به تمیزی و نظافت پا نیز اهمیت زیادی دهید و برای کودکان جوراب‌ های نخی را به جای جوراب‌ هایی از جنس الیاف مصنوعی تهیه کنید و هم چنین بهتر است کودکان از کفش چرمی و کتانی استفاده کنند تا پا بتواند بهتر نفس بکشد.

 

 

بهداشت موها (بهداشت کودکان)

به شما توصیه می کنیم که تا حد ممکن موهای کودکان خود را کوتاه نگه دارید تا نظافت آن ها به خوبی صورت گیرد و به شکل ظاهری موی کودک اهمیت زیادی بدهید تا موی کودک حالت شادابی و زیبایی خود را از دست ندهد. علاوه بر نظافت به موقع موها، حتما به کودکان خود آموزش دهید تا موهای خود را به طور مرتب شانه کنند و برس بزنند. زیرا شانه زدن مو علاوه بر مرتب شدن آن ها موجب جریان خون در پای ریشه ‌های مو نیز می شود و به این وسیله چربی موها نیز متعادل خواهد شد.

 

سخن پایانی درمورد بهداشت کودکان

به عنوان سخن پایانی به شما توصیه می کنیم که اگر انجام فعالیت‌ های مربوط به مراقبت ‌های بهداشتی کودکان را رنج می دهد، باید نکات بهداشت فردی را برایشان به فعالیت‌ های سرگرم کننده و هیجان انگیز تبدیل کنید تا انجام این فعالیت‌ ها و مراقبت ‌های بهداشتی برای کودکان تبدیل به یک عادت شود. هم‌ چنین می توان اهمیت بهداشت را به صورت رقابتی و سرگرم کننده از طریق فعالیت ‌های مشترک درسی و رقابت‌ های بین آموزشگاهی به کودکان انتقال داد و اهمیت بهداشت را به آن‌ ها گوشزد کرد. باید به کودکان توضیح داده شود که اگر چه میکروب‌ ها از دید ما پنهان هستند اما در ذرات هوا موجود می باشند که می توانند ما را بیمار کنند تا قانع شوند و در رعایت بهداشت با والدین همکاری کنند.

هم‌ چنین به شما توصیه می کنیم که اگر کودک شما بیمار شد، او را از رفتن به مدرسه منع کنید، زیرا کودکان فقط باید زمانی در مدرسه حاضر باشند که از سلامتی کامل برخوردار باشند و بتوانند از آموزش ارائه شده و فعالیت‌ های مدرسه بهره کافی ببرند و در آن‌ ها همراه با سایر هم کلاسی ‌های خود مشارکت کنند. هم‌ چنین نرفتن کودکان به مدرسه هنگام بیماری احتمال شیوع بیماری را تا حدودی کاهش می دهد. ناگفته نماند که والدین حتما باید تمام تلاش خود را برای آموزش بهداشت فردی به کودکان به کار گیرند تا کودکان نیز با آموختن عادات بهداشت مطلوب، زندگی هر چه بهتر و سالم تر حال و آینده آن‌ ها تامین شود و از زندگی لذت بخش و سلامت شادی آفرین برخوردار باشند. در پایان امیدواریم که در این مقاله به نکات کلیدی در رابطه با بهداشت کودکان دست یافته باشید.

0/5 (0 Reviews)