علائم شستشوی لباس

زمان مورد نیاز برای مطالعۀ این مطلب: 23 دقیقه

 

لباس و پوشش اولین اصل زندگی اجتماعی است و بدون آن در جامعه پذیرفته نخواهید شد. پوشش اساسا، به معنای مخفی کردن و پوشاندن بدن از دید سایرین است. پوشش از دوره انسان‌ های نخستین وجود داشته و رفته رفته پیشرفت کرده و به شکل حاضر رسیده است. برای این پوشش ابتدا از برگ و پوست درختان و حیوانات استفاده می‌شد، اما رفته رفته به کشف و اختراعات گوناگون، انسان دست به نخ ریسی زد و از نخ تولید خود پارچه بافت و با استفاده از این پارچه  برای خود لباس‌ ها گوناگون ساخت و به عنوان پوشش استفاده کرد.

فهرست مطالب

  • مقدمه

  • لباس

  • انواع لباس

  • پاکیزگی

  • شستشوی لباس

  • تاثیر شستشو بر عمر لباس

  • علائم شستشوی لباس

  • سخن پایانی

 

مقدمه

 

لباس و پوشش اولین اصل زندگی اجتماعی است و بدون آن در جامعه پذیرفته نخواهید شد. پوشش اساسا، به معنای مخفی کردن و پوشاندن بدن از دید سایرین است. پوشش از دوره انسان‌های نخستین وجود داشته و رفته رفته پیشرفت کرده و به شکل حاضر رسیده است.

برای این پوشش ابتدا از برگ و پوست درختان و حیوانات استفاده می‌شد، اما رفته رفته به کشف و اختراعات گوناگون، انسان دست به نخ ریسی زد و از نخ تولید خود پارچه بافت و با استفاده از این پارچه  برای خود لباس‌ ها گوناگون ساخت و به عنوان پوشش استفاده کرد. این پوشش‌ های مختلف که با نام لباس شناخته می‌ شدند پس از مدتی استفاده کثیف می‌ شدند و انسان با ذات پاک خود به دنبال تمیز کردن آن بود.

در ابتدا با اب و رفته رفته با مواد طبیعی و شیمیایی شروع به شستن این لباس‌ ها کردند. تا اینجا اتفاق خاصی نیوفتاد اما پس از شستن لباس متوجه شدند که عمر لباس‌ ها با شستن کم شده‌ است و به فکر رفع این نقطه ضعف افتادند. در ادامه با این مقاله از کیان تن پوش که تولید کننده انواع شورت پادار مردانه می باشد همراه باشید تا با علائم شستشوی لباس ها آشنا شوید.

 

 

لباس

تعریف لباس در دانشنامه سراسری ویکی‌پدیا به شرح زیر آمده است:

” آنچه بر تن می‌پوشند را پوشاک یا تن‌پوش و یا لباس می‌گویند.”

این لباس و تن پوشش در اقصی نقاط جهان با توجه به فرهنگ، دین، مواد اولیه، شرایط جوی و غیره متفاوت است اما همه چند نقطه‌ی اشتراک دارند. نقاط اشتراک به شرح زیر است:

 

ماده اولیه: اکثر لباس‌ها متعارف بشر با استفاده از انواع نخ طبیعی و مصنوعی تولید می‌شود. در این بین بعضی پوشش‌ها مانند چرم نیز وجود دارد که منشا حیوانی دارد اما همانطور که ذکر شد بخش عظیمی از لباس‌ها با نخ تولید می‌شود.

هدف: همه‌ی لباس‌هایی که انسان درست کرده‌است برای رفع یک نیاز بوده‌اند. این نیازها مثل گرم نگه‌داشتن بدن، محافظت از پوست و غیره است.

شرایط استفاده: عموما لباس‌های تمیز و مرتب مورد استفاده انسان قرار می‌گیرد.

عمر محدود: همه‌ی لباس‌ها عمر محدودی دارند و بسته به شرایط نگه‌داری و استفاده عمر آن‌ها از چند روز تا چند سال متغیر است.

کثیف شدن: تا کنون لباسی ساخته نشده است که از کثیف شدن مبرا باشد و همه دیر یا زود کثیف می‌شوند و سرنوشت آنان به شستن ختم می‌شود.

با توجه به این اهداف و ویژگی‌های مشترک مشکلات یکسانی هم برای لباس‌ها به وجود می‌آید که برای رفع هرکدام روش‌هایی توصیه شده است. اما در این مقاله بحث اصلی پیرامون شست‌وشوی صحیح لباس است که به طور کامل در ادامه پیرامون آن بحث خواهد شد.

 

 

انواع لباس

لباس‌ها داری انواع گوناگونی هستن و با شرایط مختلف دسته بندی می‌شوند. به عنوان مثال لباس می‌توانند به صورت فصلی دسته‌بندی شوند. نوع دیگری از دسته‌‎بندی به زمان استفاده لباس بر‌می‌گردد مانند لباس مجلسی و لباس راحتی که هر کدام مخصوص یک زمان و مکان هستند. نوع دیگری که در این مقاله قابل ذکر هستند مربوط به محل استفاده لباس در بدن است. به عنئان مثال زیرپوش، بالاپوش، شلوار  و غیره از این دسته‌بندی هستند. این دسته بندی‌ها زیاد هستند و در سرفصل اصلی این مقاله جایی ندارند به همین مقدار در این سر فصل بسنده شده است.

 

 

پاکیزگی

بحثی که بعد از پوشش در اجتماع مطرح می‌شود، بحث پاکیزگی است. طبیعی است که بطور فطری بین یک لباس کثیف و یک لباس تمیز انتخاب شما لباس تمیز است. نکته‌ای که در اینجا مطرح می‌شود این‌ است که پوشش و پاکیزگی چکونه با هم ترکیب می‌شوند و حااصل این ترکیب چیست. برای بررسی این موضوع باید چند گام به عقب برگردیم و موضوع را از عقب‌تر بررسی کنیم.

لباس و پوشش به جز این که در معرض آلودگی‌های بیرون قرار دارد به بدن هم چسبیده است و بخشی از مواد دفع‌ شده بدن مانند عرق را به خود جذب می‌کند. از این رو شستن و زدودن این آلودگی‌ها از لباس امری لازم و ضروری است. برای از بین بردن این کثیفی‌ها راه‌های زیادی مانند استفاده از اشعه‌های فرو سرخ و فرابنفش  ابدا شد اما فقط یک راه ماند و بین مردم همه‌گیر شد. این راه استفاده از آب و ماده شوینده است. با استفاده از این روش لباس‌ها پاکیزه می‌شوند و برای استفاده مجدد آماده می‌گردند.

 

 

شستشوی لباس

در سرفصل قبلی ذکر شد که با استفاده از آب و مایع تمیزکننده لباس‌ها پاکیزه می‌شوند اما روش و پروسه این کار شرح داده‌نشد. در این بخش به بررسی شست‌وشو لباس خواهیم پرداخت. شست‌وشو دارای پیش مراحلی است که به طور کامل شرح داده خواهد شد اما خوب است بدانید که فرایند شست‌وشو به این صورت است که آب با ماده‌ی شوینده ترکیب می‌شود و به الیاف پارچه نفوذ می‌کند.

این مواد شوینده با کثیفی‌های متصل شده به لباس پیوند‌هایی تکشیل می‌دهند که از پیوند بین کثیفی‌ها و لباس قوی‌تر است. با این اتفاق کثیفی‌ها از پارچه جدا می‌شوند و لباس تمیز می‌شود. برای این فرایند بشر دست به اختراع وسیله‌ای به نام ماشین لباس‌شویی زده‌است که زحمت شستن لباس‌ها را از دوش انسان‌ها برداشته است. شست‌وشو خوب و کامل با استفاده از ماشین لباس‌شوی دارای نه مرحله اصلی زیر است.

 

جدا کردن لباس‌های تیره و روشن و رنگی از هم

انتخاب دمای آب لباسشویی با توجه به لباس‌ها و میزان کثیفی‌شان

انتخاب اندازه بار وارد شده به لباس‌ها در هنگام چرخش

انتخاب نوع لباس با توجه به انتخاب و جدا سازی در مرحله اول

ریختن مواد شوینده به داخل ماشین لباس‌ شویی

ریختن لباس‌ ها داخل ماشین لباس‌ شویی

اضافه کردن نرم‌ کننده به لباس‌ ها

انتخاب دمای مناسب برای خشک کردن لباس‌ ها

تخلیه لباس‌ها از ماشین و پهن کردن بر روی رخت آویز جهت خشک‌ شدن کامل

بعد از خشک شدن کامل لباس‌ها با توجه به صلاح دید خود می‌توانید لباس‌ها را اتو نمایید.

تاثیر شستشو بر عمر لباس

شستن لباس با توجه به این که در مرحله اول با استفاده از مواد شیمیایی است و در مرحله دوم به لباس‌ها نیروی گریز از مرکز زیادی وارد می‌کند عمر لباس‌ها را کوتاه می‌کند. رعایت نکات ذکر شده قبلی باعث افزایش عمر مفید این لباس‌ها می‌شود. همانگونه که مشاهده نمودید، شست‌وشو لباس پر از نکته‌های ریز و درشت است و سوال این است که این نکات را باید از کجا یاد گرفت؟ جواب این سوال بسیار ساده و آسان است. برای این امر کافیست به اتیکیت دوخته شده به لباس رجوع کنید. در این اتیکت مجموعه‌ای از اشکال وجود دارد که علائم جهانی هستند و تمامی شرایط شست‌وشو لباس را در خود جای داده‌اند. با استفاده از این اتیکیت می‌توانید نکات شست‌و‌شو لباس خود را بفهمید.

 

 

علائم شستشوی لباس

در اتیکت لباس‌ ها علائم زیادی که جزو علائم شستشوی لباس ها به شمار می روند، استفاده می‌ شود که در زیر به مهم‌ ترین و پر کاربردترین آن‌ ها اشاره می‌شود. پر واضح است که علائم شستشوی لباس بسیار زیاد هستند و در این مقاله خرد جای نمی‌ گردند. بر همین اساس، در این مقاله، این علائم که به چند دسته تقسیم می‌شوند، به اختصار در زیر آورده شده‌اند. این علائم، علائمی هستند که روی اتیکت اغلب لباس‌ها وجود دارند. معنا و مفهوم هر یک از آن‌ها در جداول زیر آمده است.

 

دسته اول مربوط به علائم شست‌وشو لباس است که در هر جدول جلوی هر نماد توضیحات آن داده شده‌ است.

ردیف نشان مفهوم
1 شمایل مقابل با عدد درون آن، نشان می‌دهد که لباس را می‌توان با دست یا به وسیله‌ی ماشین شست. عدد داخل تشت نمایشگر درجه‌ی حرارت آب بر حسب سانتی‌گراد است.
2 نقش دست در داخل تشت، مفهومش آن است که لباس را باید صرفا با دست شست و استفاده از ماشین لباس‌شویی ممنوع است.
3 تصویر یک مثلث، به آن معنا است که می‌توان در شست‌وشو ماده سفید کننده به کار برد.
4 تصویر اتو و عدد داخل آن مشخص کننده درجه حرارت اتو یا امکان اتو کشیدن لباس است.
5 نقش دایره با حروف لاتین A، F، P نشان دهنده‌ی آن است که هنگام خشکشویی، کدام یک از حلال ها را باید به کار برد.

در دسته دوم از علائم اتیکت‌ لباس‌ها، در مورد چگونگی خشک کردن لباس‌ها صحبت خواهیم کرد. این علائم، بهترین طریقه خشک کردن لباس‌ها را به شما نشان خواهد داد.

ردیف نشان مفهوم
1 این تصویر یعنی روی بند یا طناب لباس را خشک کنید.
2 مفهوم این تصویر آن است که لباس را بدون آنکه بچلانید خشک کنید.
3 با دیدن این تصویر باید لباس را روی سطح مسطحی پهن کنید تا خشک شود.
4 این علامت مربوط به لباس‌های است که خشک کردن آن‌ها درخشک‌کن ماشین لباس شویی جایز است.
5 به یاد داشته باشید که لباس‌ها با این علامت را حتما باید در سایه خشک نمایید.

سخن پایانی

لباس‌ ها جز جدایی ناپذیر زندگی انسان هستند. این لباس‌ ها گاهی ممکن است دنیایی خاطره برای ما داشته باشند و یا ما به آن ها علاقه داشته باشیم. در هر صورت حفظ و نگهداری این لباس‌ ها و تمیز بودن آن‌ ها امری ضروری و واجب است. برای این پاکیزگی باید لباس‌ها را بشویید.

شستشوی درست است که لباس را تمیز و مرتب می‌کند اما متاسفانه از عمر آن می‌کاهد. برای طولانی‌ تر کردن عمر لباس، تولیدکنندگان شرایط شستشویی که هر لباس  در آن مقاوم‌ تر است و عمری طولانی‌ تر دارد را با علائم شستشوی لباس مشخص کرده‌ اند. با یادگیری و استفاده از این علائم می‌ توانید لذت استفاده از لباس تمیز را تجربه کنید بدون آن‌ که نگران کاسته شدن عمر لباس خود باشید.

0/5 (0 Reviews)