ضد تعریق

زمان مورد نیاز برای مطالعۀ این مطلب: 22 دقیقه

 

جامعه و زندگی اجتماعی جزئی از زندگی روزمره بشر است که هر فرد در هر سطحی نمی ­تواند از آن اجتناب کند. پذیرفته شدن و مقبول بودن در این جامعه امری مهم و حیاتی به شمار می­ آید زیرا در صورت نبود آن زندگی فرد دچار اختلال و مشکل می­ شود. برای این پذیرفته شدن، عوامل زیادی نظیر نظر فرد، پوشش فرد، دین، فرهنگ، شخصیت، تمیزی و ندادن بوی عرق و غیره دخیل هستند.

فهرست مطالب
  • مقدمه

  • تعریق

  • لوازم بهداشتی ضد تعریق

  • مواد تشکیل دهنده یک محصول ضد تعریق

  • زمان استفاده از ضد تعریق

  • مکان استفاده از ضد تعریق

  • انتخاب یک ضد تعریق

  • پارامترهای سنجش یک محصول ضد تعریق

  • انتخاب بین دئودورانت و ضد عرق

  • سخن پایانی

 

مقدمه

جامعه و زندگی اجتماعی جزئی از زندگی روزمره بشر است که هر فرد در هر سطحی نمی ­تواند از آن اجتناب کند. پذیرفته شدن و مقبول بودن در این جامعه امری مهم و حیاتی به شمار می­ آید زیرا در صورت نبود آن زندگی فرد دچار اختلال و مشکل می­ شود. برای این پذیرفته شدن، عوامل زیادی نظیر نظر فرد، پوشش فرد، دین، فرهنگ، شخصیت، تمیزی و ندادن بوی عرق و غیره دخیل هستند.

بخش مهمی از ایجاد تصویر در ذهن فرد مقابل با استفاده از ظاهر و در مواجه اول است. برای این امر داشتن پوشش مناسب، ظاهری موجه و بویی خوب و خاص بسیار مهم و تاثیرگذار است.  برای پوشش متناسب با محل دیدار و نوع دیدار انواع مختلفی از البسه موجود است که می­توانید هر یک را انتخاب کنید. منظور از ظاهری موجه هم کامل واضح و مشخص است، این عبارت یعنی خرق عادت در ظاهر شما نباشد. اما منظور از بوی خوب و خاص چیست و بو چه تاثیری می­تواند داشته باشد.

حس سوم انسان، یعنی حس بویایی در مواجه با افراد جدید قدری حساس ­تر عمل می ­کند و بو و رایحه فرد را به خاطر می­ سپارد. از این رو داشتن بوی خوب و رایحه­ ای جذاب می­ تواند در ساخت شخصیتی خوب و جذاب به شما کمک کند. در این مقاله از کیان تن پوش که تولید کننده انواع شورت پادار مردانه می باشد، به بررسی انواع لوازم بهداشتی ضد تعرق پرداخته است تا به شما در داشتن رایحه­ ای خوب کمک کند.

 

 

تعریق

عرق، تولید و خروج ماده­ای بر پایه آب از منافذ بدن است. این امر هم در جانوران و هم در انسان مشترک است و علاوه بر دفع مواد زائد بدن، وظیفه خنک سازی انسان را نیز بر عهده دارد. مواد تشکیل دهنده عرق علاوه بر آب، موادی نظیر دی متیل‌فنول، تترا متیل‌فنول و مقدار کمی اوره است. عموما عرق انسان با بوی بدی همراه است، به همین جهت برای داشتن بوی خوب ابتدا باید از بوی بد و ناسازگار عرق رهایی یافت. عموم افراد عادت کرده­اند تا به استحمام و شست و شو این بوی نامطلوب را حرف نمایند. اما امروزه با توجه به اهمیت آب و هم چنین رشد علم ابزاری اختراع شده­است که مانع این امر می­شوند.

در زیر به بررسی انواع محصولات بهداشتی پرداخته شده­است که بوی بد عرق را گرفته و به شما در راستای داشتن بوی خوب و رایحه دل­انگیز کمک می­ کند.

 

 

لوازم بهداشتی ضد تعریق

این ابزار، با استفاده از مکانیزم­های متفاوت دو کار را انجام ­دهند، یا بوی بد بدن را از بین می­برند و یا به کلی مانع ایجاد عرق در سطح پوست می­ شوند.

 

محصولات ضدتعریق: این گروه از محصولات با داشتن ترکیباتی از آلومینیوم، در سطح پوست منافذ عرق را می­بندند و عرق نمی­تواند به سطح پوست برسد، با این فرایند بوی بدی پوست انسان را در بر نمی گیرد.

دئودورانت‌ها: این دسته از مواد بهداشتی هم بر روی سطح پوست و مکان­های پر عرق اسپری می­شوند. این دئودورانت­ها با از بین بردن باکتری­های سطح پوست مان از ایجاد بوی تند عرق می­شوند. اما مکانیزم تعرق بدن کار خود را به نحو احسن انجام ­می­دهد. این باکتری­های سطح پوست هستند که با تجزیه آن باعث ایجاد بود بد و نامطلوب می­ شوند.

 

این محصولات به شیوه ­ای دیگر هم دسته ­بندی می ­شوند که در زیر به آن­ها اشاره شده ­است.

 

کرم ضد تعریق

رول ضد عرق

پد ضد عرق

اسپری ضد عرق

بادی اسپلش

استیک ضد تعریق

تفاوت این نوع از دسته­ بندی در زیر آورده شده ­است. اسپری بدن کاملا از نامش هم مشخص است اسپری ایست که به نقاط مختلف بدن زده می­ شود و سریع هم خشک می ­شود و استفاده از‌ آن راحت است. استیک ضد تعریق که با نام مام صابونی نیز شناخته ­می­ شود، یک قالب بزرگ است که با مالیدن آن به مکان­ های پر عرق مانع ایجاد عرق می ­شود. این مدل از محصولا بیشتر مناسب افرادی است که بسیار زیاد عرق می­ کنند.

کرم ضد تعریق،‌ ژل ضد عرق و مام زیر بغل هم از جمله مواردی هستند که استفاده از آنان رایج است و عملکرد آن­ها مطلوب است. این مواد عموما در کنار جلوگیری از تعرق زیاد و بوی بد، نقش نرم کنندگی پوست را نیز به عهده دارند.

 

 

مواد تشکیل دهنده یک محصول ضد تعریق

عموم این مواد با استفاده از الکل و یا بر پایه الکل ساخته ­می­ شوند. این نکته از همان حس خوش آیند خنک کننده بعد از مصرف این مواد را هم می ­شود حدس زد. این الکل ­ها به ترکیبات عرق کمک می­ کنند تا سریع ­تر از بین بروند و بر روی لباس یا سطح پوست نمانند. ماده­ ی دیگر مورد استفاده در این دسته از لوازم بهداشتی، مواد آنتی باکتریال هستند که باکتری­ های سطح پوست انسان که با تجزیه عرق عامل ایجاد بوی نامطبوع هستند را از بین می برد. استفاده از این مواد رایج نیست و فقط در گروه خاصی از این محصولات  استفاده می­ شود.

ماده پر مصرف دیگر این محصولات، محصولات نرم کننده است که بیشتر در کرم ضد تعریق،‌ ژل ضد عرق و مام زیر بغل مورد استفاده قرار می­گیرد. این مواد به سبب رفع خشکی پوست و خارش آن و نرم کردن پوست استفاده می ­شوند.

 

 

زمان استفاده از ضد تعریق

در این مورد مهم است که ماده­ی مصرفی شما در کدام دسته قرار می­گیرد، یعنی دئودرانت است یا ضد تعریق؟

برای این امر خوب است که بدانید مواد ضد تعریق بهتر است در هنگام شب و در زمان قبل خواب است و ترجیحا بعد از استحمام و دوش گرفتن اما این به آن معنا نیست که نمی­توانید آن را در روز استفاده نکنید بلکه زمان بهتر و بازدهی بیشتر در هنگام شب است. اما اکر محصول مصرفی شما جز دئودرانت­ها می­باشد می­توانید آن را در طول شبانه روز مورد استفاده قرار دهید و زمان خاصی برای مصرف آن­ها مطرح نیست.

 

 

مکان استفاده از ضد تعریق

با توجه به اینکه غدد عرق در تمام سطح پوست انسان پراکنده هستند، مکان خاصی برای استفاده از این مواد موجود نیست و شما می­توانید در تمام بدن از آن سود ببرید. اگر نوع مصرفی شما، از نوع عادی است که به راحتی و بدون مشکل در تمام بدن از آن استفاده کنید اما اگر این ماده ضد تعریقتان از نوع درمانی است بهتر است از آ در مکان­هایی سود ببرید که میزان تعرق آ­ها بالاست مانند زیر بقل و کشاله­ های ران.

 

 

انتخاب یک ضد تعریق

برای این امر بهترین راهکار موجود استفاده از انواع مختلف موجود در بازار است تا سازگارترین نوع موجود با مکایزم بدنتان را بیابید. این محصولات به گونه­ای هستند که ممکن است بر روی فرد نزدیکی از شما تاثیر فوق­العاده­ای بگذارند اما بر روی بدن شما تاثیر منفی داشته­باشند.این عامل بسته به مواد خروجی بدن شما و حجم آن وابسته است.

 

 

پارامتر های سنجش یک محصول ضد تعریق

برای سنجش این محصولات بهداشتی چند معیار مطرح هست که در زیر به آن اشاره می­ شود.

 

ماندگاری روزانه

با عرق بدن و بوی بد آن به‌خوبی مبارزه کند

بسته‌ بندی و استفاده آسان

باقی نگذاشتن لک

خشک شدن سریع

دارای عطر و بوی مناسب باشد

پوست را تحریک نکند

متناسب به جنسیت شما باشد.

 

انتخاب بین دئودورانت و ضد تعریق

این انتخاب بیشتر بسته به روحیا شما دارد. برای استفاده و انتخاب بین این دو گونه از مواد باید بدانید که اگر جزئی از افرادی هستید که مشاهده لباس خیس شده از عرق یا رد عرق بر لباسْ دست خیس و … شما را آزار می دهد بهتر است که از یک ماده ضد تعریق استفاده کنید، اما اگر این مسئله برای شما اهمیت چندانی ندارد و یا پوشش شما به گونه­ایست که لک عرق نمایان نمی ­شود می ­توانید از محصولات دئودورانت و خوشبو کننده استفاده­ کنید تا بوی نامطبوع عرق را از شما دور سازد.

 

 

سخن پایانی

زندگی در اجتماع امری مهم و حیاتی است و همه­ی افراد با آن سر و کار دارند و کسی از آن مبرا نیست. برای این که در این محیط مورد وثوق همگان باشید شرایطی مطرح است که با رعایت آن­ها می­توانید با اقبال عمومی مواجه شوید. از جمله این شرایط می­توان به خوش پوش بودن، رفتار در عرف، رعایت هنجارهای اجتماعی، خوش بو بودن و غیره اشاره کرد. با رعایت همین نکات ساده چالش­ها و کنش ­های منفی جامعه نسبت به شما کاهش چشم­گیری خواهد داشت. عموم این شرایط را هر فرد می­داند و بسته به فرهنگ، جغرافیا و مذهب هر نقطه در آن تفاوتی ایجاد می­شود اما از بین نمی­رود.

همانگونه که پیش­تر ذکر شد، نقش بوی خوب و رایحه دل انگیز در روابط اجتماعی، مهم و غیر قابل چشم پوشی است. از این رو برای رهایی از بوی بد بدن باید با عرق و بوی نامطبوع به مبارزه برخواست. برای این کار روش ­هایی موجود است از جمله استحمام روزانه و یا استفاده از محصولات بهداشتی موجود در بازار که هر کدام ویژگی­های خاص خود را دارد. این مقاله انحصارا به بررسی محصولات بهداشتی پرداخت و توضیح جامعه­ای پیرامون آن اراده کرد. در نهایت لازم به ذکر است که نوع محصول مصرفی شما فقط و فقط با آزمایش و تجربه به دست می­ آید و روش دیگری جهت پیشنهاد و خرید یک محصول مناسب شما وجود ندارد.

0/5 (0 Reviews)