چندین نکته در رابطه با زیر پیراهن مردانه

زیر پیراهن مردانه

متوسط زمان مطالعه‌ی این مطلب: ۱۰ دقیقه

 

 

مقدمه

انسان از زمان آفرینش خود نیازهایی اساسی همراه خود داشته است که مهم‌ترین آن‌ها نیاز به غذا، پوشاک و مسکن است. نیاز به وجود پوشاک از همان اول نیز وجود داشت و همیشه انسان به دنبال راهی بود تا بتواند خود را بپوشاند و از بدن خود در برابر خطرات، میکروب‌ها، سرما و گرما و خیلی از چیزهای دیگر که نیاز است بخاطر آن‌ها بدن خود را حفظ کنیم محافظت کرده باشد.
امروزه آن نیازی که از قبل برای پوشاندن بدن بوده هنوز هم وجود دارد با این تفاوت که در زندگی مدرن امروزی جنبه زیبایی و استایل نیز به آن افزوده شده است. در این میان پوشاک به دسته‌های متفاوتی طبقه‌بندی می‌شود که شما با توجه به نیاز خود و لباسی که مد نظر دارید می‌توانید انتخاب کنید. در دنیای امروز زیبایی و مورد توجه بودن از مواردی است که اهمیت بسیاری بین زنان و مردان دارد به همین دلیل باعث شده در طراحی لباس‌ها خلاقیت و ظرافت خاصی در نظر گرفته شود تا بتواند توجه اکثریت را جلب کند.
از مهم‌ترین مواردی که در دسته پوشاک و لباس‌های راحتی قرار می‌گیرد، زیر پیراهن مردانه است. امورزه استفاده از زیر پیراهن بسیار رایج شده است و بعضی از دلایل آن می‌تواند استفاده از آن در ماه‌های سرد سال باشد که به گرم و محفوظ ماندن بدن شما کمک می‌کند، وجود زیر پیراهن باعث می‌شود زمانی که عرق می‌کنید لکه‌های عرق یا اسپری بدن یا هر مام ضد تعریق دیگری که استفاده می‌کنید بر روی پیراهن شما نماند که باعث خجالت شما در عموم شود و همچنین از دیگر مواردی که نشان می‌دهد استفاده از زیر پیراهن مفید است باعث جلوگیری از تماس بدن با رطوبت می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا زیر پیراهن مردانه مختلف را باهم بررسی کنیم و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم.

تاریخچه زیر پیراهن مردانه

استفاده از زیر پیراهن یا همان زیرپوش مردانه از زمان‌های گذشته به شکل‌های مختلف مرسوم بوده است. مثلا در قرن نوزده از پیراهن مردان تنها یقه و سرآستین آن‌ها دیده می‌شد به دلیل مدل پوششی که داشتند بیشترین قسمت پیراهن زیر یونیفرم یا کت‌های آن‌ها قرار می‌گرفت. به این دلیل یقه و آستین‌ها قابل جدا شدن و قابل تعویض بودند و فقط همین قسمت‌هایی که دیده می‌شد توسط افراد شسته می‌شدند و عملا مابقی قسمت‌های پیراهن آن‌ها به عنوان زیرپوش برایشان کاربرد داشت. این پوشش به مرور تغییر کرد و زیرپوش‌ها به شکل نیمه آستین یا بدون آستین طراحی و دوخته شدند. در سال ۱۸۶۸ در ایالت آمریکا لباس زیرهایی تهیه شد که فرم یکسره داشتند و در حقیقت تمام بدن را می‌پوشاندند و این لباس به لباس یکسره معروف شد. البته این نوع لباس در ابتدا فقط توسط زنان پوشیده می‌شد تا به مرور مدل‌های مردانه نیز رواج پیدا کرد و عده‌ی زیادی از مردان از آن استقبال کردند و در حقیقت این نوع لباس زیر مردانه برای همه اقشار جامعه قابل استفاده گردید. در قرن بیستم از این زیرپوش‌ها برای حفاظت از یونیفرم‌ها در برابر کثیفی در بین سربازان و نظامیان استفاده می‌شد. از اوایل دهه ۵۰میلادی بود که ستارگان هالیوودی در مکان‌های عمومی و فیلم‌های خود زیرپوش بر تن داشتند و این باعث ظهور و فراگیر شدن زیرپوش‌ها و تیشرت‌های فعلی شد. پوشیدن زیرپوش توسط ستارگان هالیوودی و سربازان و نظامیان باعث شد بعد از اتمام جنگ جهانی دوم همچنان استفاده از آن رایج باشد و حتی تکامل یابد و این تکامل موجب به وجود آمدن تیشرت‌های مدرن و زیرپوش‌های خاص امروزی شده است. امورزه میلیون‌ها عدد از این زیرپوش‌ها در سراسر جهان توسط کارخانه‌ها و تولیدی‌های پارچه و پوشاک طراحی و دوخته می‌شوند و در بازار عرضه می‌شوند. می‌توان گفت در دنیای امروز تجارت زیرپوش به یکی از پر طرفدارترین کسب و کارها تبدیل شده است.

 

مزیت‌ها و فواید پوشیدن زیر پیراهن

لباس و زیرپوش در زندگی انسان نسبتش مثل ساختمان و پایه آن است. زیرپوش اولین لایه محافظی از بدن است که اصولا جنسی نرم و راحت دارد و می‌تواند مانع عرق کردن و بوی بد لباس شما شود. با اینکه زیرپوش در تیپ ظاهری شما تاثیری ندارد و دیده نمی‌شود اما نقش مهمی در راحتی و خوش‌پوشی شما می‌تواند داشته باشد. افراد منظم حتما در انتخاب لباس‌های خود دقت کافی و لازم به خرج می‌دهند و سعی می‌کنند همه جوانب را برای خوش‌پوشی و در عین حال راحتی خود در نظر بگیرند. زیر پیراهن یا همان زیرپوش از اجزای ثابت لباس‌های افراد در پوشش آن‌ها می‌تواند محسوب شود و فصل پوشش زیرپوش فرقی نمی‌کند هم می‌تواند در تابستان باشد و هم زمستان. مهم‌ترین دلیل پوشیدن زیرپوش برای مردان کاملا مشخص است و شاید همه بدانید، استفاده از آن به این دلیل است که نقش یک لایه پوشاننده را در زیر لباس‌ها بازی می‌کند که از دیده شدن بدن شما اگر لباستان نازک باشد جلوگیری می‌کند و همچنین در آقایان باعث می‌شود از عرق کردن آن‌ها جلوگیری کند یا اگر بدنشان مرطوب شود این رطوبت جذب زیر پیراهن می‌شود و پیراهن یا تیشرتشان را لک یا کثیف نمی‌کند در نتیجه حس بهتری می‌تواند ایجاد کند. قطعا دیده شدن بدن و موهای آن برای هیچ‌کس خوشایند و زیبا نیست و ترجیح می‌دهند از زیرپیراهن‌های مناسب استفاده کنند تا از بدن خود محافظت کنند. از عوامل دیگری که نشان می‌دهد استفاده از زیر پیراهن مفید است در افزایش طول عمر لباس‌ها می‌باشد. زیرپوش‌ها به دلیل جذب عرق می‌توانند مانع عبور آن و رسیدنش به پیراهن یا تیشرت شما شوند در نتیجه لباس رویی شما خشک و تمیز باقی می‌ماند و زمان بیشتری می‌توانید آن را بدون شستشو استفاده کنید. مثلا اگر شما از زیر پیراهن استفاده نکنید بدن شما مستقیم با لباس اصلی‌تان در ارتباط است و به محض اینکه عرق کنید به لباستان منتقل می‌شود. حتی اگر از اسپری یا مام برای خشبو شدن و عرق نکردن استفاده کنید باز هم ذرات آن مواد به لباس شما مالیده می‌شود و بعد از چندبار که این اتفاق بیافتد بدن شما بوی عرق می‌گیرد و در نتیجه به لباس شما منتقل می‌شود. همه این موارد گفته شده تنها اگر زیر پیراهن داشته باشید حل می‌شود و تا حد زیادی می‌توان از آن جلوگیری کرد.

 

مواردی که از زیر پیراهن استفاده می‌شود

 •  زیرپوش برای پوشاندن یقه: بسیاری از افراد دوست ندارند یقه آن‌ها دیده شود. از مهم‌ترین مواردی که برای آن می‌توانید از زیر پیراهن استفاده کنید برای مواقعی هست که یقه شما باز است و تمایل ندارید دیده شود یا حتی در زمستان وقتی پلیور یا لباس‌های زمستونی تن می‌کنید می‌توانید برای اینکه این لباس‌ها با بدن شما برخورد نداشته باشد و بدن شما را اذیت نکند از این زیرپوش‌ها زیر لباس خود استفاده کنید. در مواردی حتی زیرپوشی که در زیر پیراهن یا تیشرت خود می‌پوشند را با پیراهن خود ست می‌کنند و جلوی آن را باز می‌گذارند، این از جمله مواردی است که در مد امروز وجود دارد. همچنین پوشیدن زیرپوش در زیر لباس‌های گرم، به بیشتر گرم ماندن بدن شما کمک می‌کند و باعث می‌شود لباس‌های شما چه در تابستان و چه زمستان مرطوب نشود.
 •  زیرپوش برای جذب عرق: بعضی از زیرپوش‌ها برای این مورد طراحی شده‌اند که عرق را جذب کنند تا به لباس رویی ما نفوذ نکند و دچار بوی عرق یا لک نشود. در حقیقت در آن‌ها از مواد خاصی استفاده می‌کنند که بدن را اذیت نکند و ضد تعریق باشد.
 •  زیرپوش برای داشتن ظاهر مرتب و منظم: از مهم‌ترین و مفیدترین مواردی که از زیر پیراهن مردانه یا همان زیرپوش استفاده می‌کنند برای پوشاندن برجستگی‌های بدن است که برای همه می‌تواند آزاردهنده و ناخوشایند باشد به همین دلیل وقتی از زیرپوش زیر لباس‌های خود استفاده می‌کنند باعث می‌شود تا حد زیادی این برجستگی‌ها جمع‌وجورتر دیده شود و ظاهر و اندام شخص منظم‌تر و مرتب‌تر دیده شود. دقت کنید که برای این مورد حتما زیرپوش سایز بدن شما باشد و تنگ یا گشاد نباشد تا لباس رویی شما صاف و مرتب دیده شود.
 •  زیرپوش برای آسایش و راحتی شخص: اصولا افرادی که پوست حساسی دارند، از برخورد دکمه‌های لباس و درزهای آن روی بدنشان اذیت می‌شوند و بدنشان نیز واکنش نشان می‌دهد مثلا شروع به خارش می‌کند یا حساسیت ایجاد می‌کند و باعث می‌شود حس بدی برای شما ایجاد شود. زیرپوش در این مورد به شما کمک می‌کند بدون نگرانی لباس بپوشید و احساس راحتی و خوشایندی داشته باشید.

 

انواع مدل‌های زیر پیراهن مردانه

زیرپوش‌ها انواع مختلفی دارند که در یقیه‌ها، مدل آستین‌ها، حلقه‌ای یا رکابی بودن ورنگ آن‌ها تنوع وجود دارد و سایزهای مختلفی دارند. درواقع زیرپوش ایده‌آل و خوب باید کمی نازک و حالت کشی داشته باشد تا زیر لباس شما احساس راحتی بکنید و جمع نشود. هرچه درصد نخ به کار رفته در آن نیز بیشتر باشد برای پوست شما نیز مناسب‌تر است.

 •  از زیر پیراهن‌هایی استفاده کنید که دارای لایه‌هایی برای جذب رطوبت بدن شما باشد تا مشکل عرق کردن شما حل شود.
 •  زیرپوش باید کاملا سایز بدن شما باشد و حلقه آستین‌های آن کوتاه باشد و فقط در حدی بلند باشد که عرق زیر بغل شما جذب آن شود و به لباس رویی نفوذ نکند و در عین حال آنقدر بلند نباشد که زیر پیراهن آستین آن جمع و مچاله شود.
 •  سعی کنید خیلی زیر پیراهن تنگ انتخاب نکنید چون در آن راحت نیستید و حرکتتان را محدود می‌کند.
 •  زیر پیراهنی که انتخاب می‌کنید سعی کنید قد آن آنقدر بلند باشد که به طور کامل داخل شلوار شما قرار بگیرد و با کوچکترین حرکتی از شلوار شما بیرون نزند.
 •  در انتخاب زیر پیراهن به یقه آن خیلی دقت کنید چون جلوه قشنگی ندارد اگر از پیراهن شما بیرون بزند. یقه آن همچنین خیلی کلفت نباشد که دور گردنتان را اذیت کند و شما را در طول روز کلافه کند.
 •  بعضی از مدل‌های زیرپوش‌های مردانه رکابی است و این مدل قادر نیست عرق زیر بغل شما را جذب کند و فقط می‌تواند عرق نیم تنه را جذب کند و همچنین نوک سینه‌های شما را می‌پوشاند. معمولا این مدل‌ها خط دوخت و حلقه آستینشان از روی لباس اصلی دیده میشود که این هم ایده‌آل نیست برای همین بهتر است یا این مدل را نپوشید یا اگر می‌پوشید لباس رویی شما خیلی تنگ نباشد که این خط‌ها دیده شوند.
 •  مدل دیگری که وجود دارد زیر پیراهن یقه هفت هست که به شما این امکان را می‌دهد تا یقه لباس خود را به طور کامل نبندید چون یقه زیرپوش به دلیل هفت بودنش از زیر لباس شما دیده نمی‌شود.
 •  مدل بعدی یقه گرد است که مانند تیشرت می‌باشند ومعمولا زیر لباس‌های رسمی از آن‌ها استفاده می‌کنند و چون یقه آن را کامل می‌بندند دیگر زیر پیراهن دیده نمی‌شود، چون برای لباس رسمی دکمه پیراهن را باز نمی‌گذارند و کامل بسته است.
 •  نوع دیگر زیرپوش‌ها، زیرپوش‌های آستین بلند هستند که اصولا در فصل‌های سرد و برای گرم نگه‌داشتن بدن استفاده می‌شوند و از بدن شما در برابر سرما محافظت می‌کنند.
 •  نوع دیگر زیرپوش‌هایی هستند که حالت گن دارند و دارای بافت کشی و مدلی خاص می‌باشند و شکم و پهلوهای شما را جمع می‌کند تا سایز شما را کوچک‌تر نشان دهد. البته این زیرپوش‌ها به درد استفاده هر روز نمی‌خورند و برای مهمانی‌ها یا موارد خاص استفاده می‌شوند.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع زیر پیراهن مردانه، مدل‌های مختلف آن و موارد استفاده از آن‌ها آشنا کنیم. در حقیقت بیش از یک قرن است که لباس زیر نقش مهمی در زندگی انسان ایجاد کرده است. نه تنها برای پوشاندن بدن خود بلکه برای حفظ آراستگی و مرتب بودن در انتخاب آن خیلی دقت می‌کنند. زمانی نشان دادن زیر پیراهن در عموم شاید نوعی ناهنجاری و بی‌ادبی به شمار می‌رفت اما الان در بعضی موارد و مدل‌های خاص جزو مد به حساب می‌آید و برای بعضی استایل‌های خاص دکمه پیراهن را باز می‌گذارند تا زیر پیراهن دیده شود.
به طور کلی همانطور که توضیح دادیم هدف از پوشیدن زیر پیراهن یا همان زیرپوش جذب عرق، رطوبت، جلوگیری از ایجاد حساسیت برای پوستهای حساس و نازک و ایجاد راحتی بیشتر است به همین دلیل در انتخاب زیر پیراهن‌ها آگاهانه تصمیم بگیرید و مدل‌های مختلف را بررسی کنید و هر کدام که به شما حس بهتری داد آن را از فروشگاه ها و یا سایت های معتبر مانند کیان تن پوش خریداری کنید و دقت کنید که کدام مدل می‌تواند برای هدف شما مناسب باشد و همین‌طور کورکورانه و ندیده تصمیم نگیرد و سعی کنید قبل آن اطمینان کامل حاصل کنید. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و به اطلاعات شما افزوده باشد.

0/5 (0 Reviews)